Strona gwna Strona gwna
RSS
Strona gwna
Mapa strony
e Formularz
Wersja angielska
BIP
    rozmiar czcionki A A A Wersja kontrastowa


Konsument

 


 

„Konsumenci to my wszyscy"

J.F. Kennedy

 

Art. 76 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej stanowi: „władze publiczne chronią konsumentów, użytkowników i najemców przed działaniami zagrażającymi ich zdrowiu, prywatności i bezpieczeństwu oraz przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi…” Ten konstytucyjny obowiązek władzy publicznej realizuje w bardzo szerokim zakresie Inspekcja Handlowa. Jest ona jedynym organem kontrolnym, który w swej ustawie ma określony wprost ten obowiązek i to w sposób bardzo wszechstronny. Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o Inspekcji Handlowej (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 148, ze zm.), Inspekcja Handlowa jest wyspecjalizowanym organem kontroli powołanym do ochrony interesów konsumentów i praw konsumentów oraz interesów gospodarczych państwa.

Inspekcja Handlowa jest też jedyną instytucją, w której ochrona konsumenta ma 60-cio letnią tradycję. W roku 2010 obchodziliśmy 60-tą rocznicę istnienia Inspekcji Handlowej.

 

Zgodnie z art. 221 kodeksu cywilnego, konsumentem jest osoba fizyczna dokonująca czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

 

Wersja do druku Generuj PDF