Strona główna Strona główna
RSS
Strona główna
Mapa strony
e Formularz
Wersja angielska
BIP
    rozmiar czcionki A A A Wersja kontrastowa

PORADNIK KONSUMENTA „IDĄ ŚWIĘTA”

21.12.2017

Jeżeli zakupiony produkt jest wadliwy konsument ma 2 lata  na zgłoszenie reklamacji. Reklamację składamy na piśmie w sklepie, w którym zrobiliśmy zakupy.

Kupując rzeczy na wyprzedaży, z ekspozycji lub z promocji mamy takie same prawa, jak
w przypadku zakupu po cenie regularnej.

Do zgłoszenia reklamacji konieczny jest dowód zakupu. Najprościej zawsze zabierać ze sklepu paragon. Jednak dowodem zakupu może być także potwierdzenie płatności kartą, wyciąg z konta, faktura, a nawet zeznania osób, które nam towarzyszyły podczas zakupów.

Żądajmy zawsze wydania paragonu – sprzedawca ma obowiązek go wydać.

Oryginalne opakowanie nie jest konieczne do złożenia reklamacji, dlatego sprzedawca nie może go wymagać od klienta.

Zwracajmy uwagę również na powtarzające się praktyki sprzedawców:

- stosowanie końcówek 99 groszy;

- odpowiednią ekspozycję towarów.

Towary z krótkimi terminami przydatności do spożycia bądź datami minimalnej trwałości są bardziej dostępne – bliżej klienta;

 - różnice pomiędzy ceną przy towarze a ceną zakodowaną w kasie, czytniku oraz podaną w gazetce reklamowej.

Pamiętajmy, że cena podana na półce lub na metce jest obowiązującą. W związku z tym, mamy prawo kupić produkt po tej właśnie cenie;

- dodawanie gratisów.

Zdarza się, że dodawany gratis wcale nie jest darmowy, a zakup towaru bez gratisu (upominku) jest znacznie bardziej opłacalny;

- obniżanie ceny.

Artykuł spożywczy przeterminowany, tj. po terminie przydatności do spożycia bądź dacie minimalnej trwałości nie może być oferowany do sprzedaży, nawet po znacznie obniżonej cenie.

Mając do wyboru ten sam asortyment sprzedawany luzem, który klient sam wybiera, a pakowany przez sprzedawcę, lepiej wybrać pierwszy wariant, gdyż w opakowaniu może znajdować się towar o niejednorodnej jakości handlowej.

Porównując cenę jednostkową tego samego asortymentu, ale np. o innej masie netto bądź innego producenta, można dokonać bardziej korzystnego zakupu.

Poradniki przedświąteczne

Wersja do druku
« inne aktualności