Strona g³ówna Strona g³ówna
RSS
Strona g³ówna
Mapa strony
e Formularz
Wersja angielska
BIP
    rozmiar czcionki A A A Wersja kontrastowa


O petycjach

Petycje to propozycje, które można skÅ‚adać do wÅ‚adz, postulujÄ…c podjÄ™cie okreÅ›lonej decyzji lub zmianÄ™ obowiÄ…zujÄ…cego prawa. Daje to obywatelom szansÄ™ bezpoÅ›redniego wpÅ‚ywania na proces sprawowania wÅ‚adzy.

W petycji można domagać siÄ™ zmiany prawa, podjÄ™cia rozstrzygniÄ™cia lub innego dziaÅ‚ania w sprawie dotyczÄ…cej podmiotu jÄ… wnoszÄ…cego, życia zbiorowego lub wartoÅ›ci wymagajÄ…cych szczególnej ochrony w imiÄ™ dobra wspólnego, mieszczÄ…cych siÄ™ w zadaniach i kompetencji adresata petycji.

O tym, czy pismo jest petycjÄ…, decyduje jego treść, a nie forma. WnoszÄ…cy petycjÄ™ może żądać podjÄ™cia okreÅ›lonej decyzji lub wskazać akt prawa, o którego zmianÄ™ mu chodzi. Podaje także treść petycji i jej uzasadnienie. Aby petycja przyniosÅ‚a jak najlepszy skutek, warto umieÅ›cić w niej liczne argumenty przemawiajÄ…ce za poparciem zawartego w niej postulatu.

Petycje mogą składać: obywatel lub grupa obywateli, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy, stowarzyszenia, fundacje.

Można to zrobić w interesie: publicznym, czyli wszystkich obywateli, podmiotu wnoszącego petycję, czyli własnym, innego podmiotu, czyli np. sąsiada lub znajomego, ale za jego pisemną zgodą.

Postulat zawarty w petycji musi być adresowany do podmiotu mającego kompetencje w przedstawianej sprawie. Jeśli adresat ich nie ma, musi ją przesłać do właściwego adresata w ciągu 30 dni.

PetycjÄ™ można zÅ‚ożyć w formie listownej albo za pomocÄ… Å›rodków komunikacji elektronicznej.

Prawidłowo złożona petycja powinna zawierać:

  • oznaczenie podmiotu wnoszÄ…cego petycjÄ™;
  • wskazanie miejsca zamieszkania albo siedziby podmiotu wnoszÄ…cego petycjÄ™ i adresu do korespondencji – w wypadku petycji indywidualnych to imiÄ™ i nazwisko, miejscowość z kodem pocztowym, ulica z numerem domu i lokalu; w wypadku petycji zbiorowych, np. w imieniu organizacji, stowarzyszenia lub grupy osób, to nazwa każdego z tych podmiotów i dane osoby je reprezentujÄ…cej, a także adres zamieszkania lub siedziby każdego z tych podmiotów;
  • wskazanie adresata petycji;
  • okreÅ›lenie przedmiotu petycji.
Anonimy nie są rozpatrywane. Petycja musi być podpisana:
  • skÅ‚adanÄ… listownie podpisuje podmiot jÄ… wnoszÄ…cy, a jeżeli nie jest to osoba fizyczna lub gdy petycjÄ™ wnosi grupa podmiotów, podpis skÅ‚ada osoba je reprezentujÄ…ca;
  • skÅ‚adana za pomocÄ… Å›rodków komunikacji elektronicznej powinna być opatrzona bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym za pomocÄ… ważnego kwalifikowanego certyfikatu, oraz zawierać adres poczty elektronicznej podmiotu wnoszÄ…cego petycjÄ™;
Złożenie petycji jest wolne od opłat.

Adresat petycji zamieszcza na stronie internetowej informacjÄ™ zawierajÄ…cÄ… skan petycji, datÄ™ jej zÅ‚ożenia i – po wyrażeniu zgody – imiÄ™ i nazwisko albo nazwÄ™ autora petycji.

Petycja powinna być rozpatrzona bez zbÄ™dnej zwÅ‚oki, nie później niż w ciÄ…gu 3 miesiÄ™cy od dnia jej zÅ‚ożenia. Adresat ma obowiÄ…zek poinformować autora petycji – listownie albo za pomocÄ… Å›rodków komunikacji elektronicznej – o sposobie jej rozpatrzenia i o uzasadnieniu.
 

Jeśli petycja została złożona w sprawie dotyczącej petycji już rozpatrzonej przez danego adresata, a w petycji nie powołano się na nowe fakty lub dowody, adresat może pozostawić tę petycję bez rozpatrzenia. Musi o tym niezwłocznie poinformować wnoszącego petycję.
 
Co roku, do 30 czerwca, adresat petycji umieszcza na swojej stronie internetowej lub stronie internetowej urzÄ™du go obsÅ‚ugujÄ…cego zbiorczÄ… informacjÄ™ o petycjach rozpatrzonych w roku poprzednim.
 
ŹródÅ‚o: www.petycje.edu.pl
 
Czytaj więcej: TUTAJ